Włodka 16,
86-300 Grudziądz

+48 531 931 001
redakcja@ilawa365.pl

Uwaga ślisko. Sześć zdarzeń na drodze. Policja prosi o rozwagę

Kategoria:

Opady marznącego deszczu i niska temperatura spowodowały, że na drogach naszego powiatu pogorszyły się warunki drogowe, w wielu miejscach było ślisko. Z samego rana doszło dzisiaj do sześciu zdarzeń drogowych. Wobec tego policjanci apelują do kierowców o ostrożną jazdę lepiej zdjąć nogę z gazu, niż być uczestnikiem kolizji bądź wypadku! Na drogach niemal w całym kraju pogorszyły się warunki jazdy. Również zimowa aura dotarła do naszego regionu. Jest ślisko, miejscami pada marznący deszcz. 
Przy śliskiej nawierzchni wydłuża się droga hamowania pojazdu, koła tracą przyczepność a kierowca, może nie zapanować nad autem i wpaść w poślizg.

Przekonało się o tym dzisiaj (16.12.2019 rok) sześciu kierowców, którzy stracili panowanie nad swoimi pojazdami.
Do pierwszego zdarzenia doszło kilka minut po godz. 5:00 w Brachlewie. Policjanci zostali poinformowani, że dwóch kierowców w wyniku oblodzenia jezdni i niedostosowania prędkości do warunków atmosferycznych wjechało do przydrożnego rowu.
Do kolejnego zdarzenia doszło kilak minut przed godziną 7:00 w miejscowości Mareza.
Policjanci ustalili, że kierujący Bmw jadąc od strony ulicy Wiślanej w kierunku Korzeniewa, nie dostosował prędkości do panujących warunków, wpadł w poślizg i stracił panowanie nad autem, po czym tyłem swojego samochodu uderzył w bok prawidłowo jadącego drugim pasem VW.
Kolejne zdarzenie miało miejsce ok. godz. 7:00 na drodze wojewódzkiej nr K55 w miejscowości Gardeja w kierunku Grudziądza. Policjanci otrzymali zgłoszenie o dachowaniu auta. Kobieta jadąca tym autem została zabrana przez karetkę pogotowia do kwidzyńskiego szpitala.
Chwilę później dyżurny kwidzyńskiej jednostki został powiadomiony o następnej kolizji na terenie gminy Gardeja na trasie Czarne Małe – Trumiejki. Kierowca Seata wyjeżdżając z łuku drogi, wpadł w poślizg i uderzył w przydrożne drzewo.

Po porannych kolizjach doszło jeszcze do dwóch wypadków drogowych.
Pierwszy miał miejsce o godzinie 7.30 w Raniewie. Policjanci ustalili, że doszło tam do zderzenia się dwóch pojazdów marki seat i toyota. Jedna osoba z tego zdarzenia została przewieziona do szpitala z urazem kręgosłupa. Na miejscu pracują policjanci i technik kryminalistyki.
Drugie zdarzenie miało miejsce o godzinie 9:30 w miejscowości Zeberdowo gm.Gardeja. Doszło tam do zdarzenia z udziałem dwóch samochodów osobowych, z czego jeden dachował w przydrożnym rowie.

Przy śliskiej nawierzchni wydłuża się droga hamowania pojazdu, koła tracą przyczepność, a kierowca może nie zapanować nad samochodem i wpaść w poślizg. Ważne jest zatem, aby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Podczas kierowania pojazdem należy zachować bezpieczny odstęp od aut jadących przed nami - im gorsze warunki, tym większy odstęp. Szczególną uwagę przy takich warunkach na drodze należy zwrócić, wykonując manewry wyprzedzania, wymijania czy też skrętów. Należy też zachować ostrożność przy zbliżaniu się do przejść dla pieszych.

Apelujemy także do pieszych o rozwagę, aby nie przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, nie przebiegali przez nią i nie wchodzili na przejście dla pieszych bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Droga hamowania samochodu wynosi kilka metrów, a przy śliskiej nawierzchni dystans ten może znacznie się wydłużyć.

Pamiętajmy, że dodatkowym zwiększeniem naszego bezpieczeństwa będzie wyposażenie siebie i swoich dzieci w elementy odblaskowe.